Животните постепено го преземаат светот

24 август, 20110
zivotni naslovna

Данскиот фотограф Јохан Росенмунте во една од своите серии фотографии се позанимава со малку апокалиптичното и необично прикажување на животинските видови во урбаните пејзажи. Преку комбинирање на неколку фотографии Росенмунте создаде слики на кои дивите животни гордо стојат во сосем поинакво опкружување од нивното природно живеалиште.

Идејата за сместување на егзотичните животни во обичните градски локации произлегува од неговиот начин на гледање на светот и критиката на современото човештво кое непрестајно се бори за освојување нови простори. Иако серијата фотографии го носи насловот „The Isle of Human“, амбиентите кои во овие монтажи ги создаде Росенмунте како да сугерираат дека човечкиот вид исчезнал, а разновидните животни го „презеле“ светот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit