Зошто ќе се здебелите ако јадете разновидна храна?

25 јули, 20110
zosto ke se zdebelite ako jadete raznovidna hrana

Иако разновидноста е битен зачин во животот, најновите истражувања покажуваат дека полесно се здебелуваме ако секојдневно јадеме разновидна храна.

Бидејќи секоја диета нуди само одреден број намирници, научниците тврдат дека така помалку јадеме бидејќи ни станува досадно.

Универзитетите во Бафало и Вермонт направиле тест во кој жеите јаделе макарони со сирење секој ден. Иако станува збор за калорична храна, тие изеле 100 калории помалку отколку кога секој ден јаделе нешто друго.

Така научниците заклучиле дека жените што жените кои јаделе разновидна храна внесувале повеќе калории од тие кои јаделе иста храна. По се изгледа конзумирањето на иста храна станува толку досадно што на крај јадете помалку.

Сепак, нутриционистката Шели Мек Гири изјави дека воопшто не здравода се јаде еднолична храна и дека трикот е во рамнотежата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit