Безсолна диета

27 јануари, 20120
d

Безсолниот режим на исхрана вклучува мени каде целата храна се приготвува без сол. Оваа диета е многу ефективна, особено за оние кои брзо сакаат да ослабнат. Овде загубата на килограмите се должи на фактот дека отсуството на сол допринесува за забрзано отстранување на излишните течности од организмот. Солта предизвикува задржување на течностите во организмот и предизвикува подуеност и обрзување на целулит од комбинацијата сол, масти и вода.

Правила на безсолната диета:

Дозволена е консумација на различна зрнеста храна, варена;

Посно месо варено и риба;

Супи од зеленчук без сол;

Варен зеленчук;

Варени јајца но не повеќе од едно на ден;

Умерена консумација на млечни обезмастени производи;

Дозволена е ограничена консумација на ржан или полнозрнест леб;

Забранета е употребата на пржена и мрсна храна, сувомеснати производи, зачини, алкохол, шеќер, свинско и јагнешко месо.

По време на диетата се препорачува да се пие вода и зелен чај до 2 литри дневно. Диетата може да трае од 5-14 дена, не повеќе!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma