До 2014. ќе се продаваат по милијарда паметни телефони годишно

15 април, 20120
1

Глобалната продажба на паметни телефони до 2014 година ќе достигне цифра од 1 милијарди уреди, е едно од предвидувањата на аналитичарите.

Аналитичката компанија Credit Suisse предвидува дека растот на продажбата на паметните телефони на годишно ниво ќе изнесува 46 проценти, и дека оваа година ќе бидат продадени 687,9 единици, пренесува Ројтерс.

Голем пораст на побарувачката ќе биде забележан во Кина, чиј пазар на паметни телефони до 2012 година би можело да зафаќа дури 22 проценти од глобалниот пазар.

Оваа компанија предвидува дека Apple ќе има удел од 23 проценти, а Nokia 11 проценти, бидејќи предвидуваат дека 2013 ќе биде добра година за оваа компанија.

Се очекува и Samsung и Huawei да работат добро на овој сегмент во наредниот период, а пад предвидуваат за канадскиот производител на уредот BlackBerry, а полош сценарио оваа аналитичка компанија предвидува за Motorola Mobility, Sony и HTC.a

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber