Конзумирајте помалку јаглени хидрати за да имате чисто лице

2 февруари, 20120
1

Ограничувањето на јагленохидратите во менито не води само до слабеење, туку и помага против акните и го чисти организмот.

Последните истражувања покажаа дека нискојаглехидратната диета придонесува за прочистување на мозолчињата, преку контролата на нивото на гликоза. Луѓето со акни често страдаат од хиперинсулинемија – состојба која се карактеризира со зголемено ниво на инсулин во крвта.

Храната со низок гликемиски индекс, помага за хормоналната контрола на акните, велат истражувачите. Тие им препорачуваат на луѓето со акни да избегнуваат храна како бел ориз, бел леб и колачи и да се фокусираат на храна како месо, овошје и зеленчук.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma