Мадеира – островската тајна на Португалија

3 април, 20120
1 (4)

Вулканското потекло на овој извонреден остров може да се види по амфитеатрот кој го опкружува главниот град Фуншал…

Ова место зафаќа површина од 800 метри квадрарни и е најголемиот населен остров, а од Тенерифе, на кое припаѓаат Канарските острови е одделено 400 километри. Она што изненадува е дека на него се наоѓаат планински врвови високи и по 1900 метри. За среќа на туристите, вулканската активност престанала пред 6500 години, но токму таа активност го одбрала овој остров со плодни пејазжи.

Одделни делови од суптропските шуми со кои е покриена Мадеира ( Мадеира на португалски значи шума ), се на листата UNESCO.

 

Мадеира е одмаралиште преку целата година. На островот се призведува банани, шеќерни трски и вино Мадеира, но сепак, најзаслужен, односно на врвот, е туризмот.

Северот е карактеристичен за руралната убавина, додека на југ, развиен е туризмот кој привлекува многу туристи од целиот свет, дури и најприбирливите патници. Мадеира може да понуди бурен ноќен живот, одлична храна, љубезни угостители, спортови на вода, совршена клима и  спектакуларна глетка.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi