Музиката на Френк Синатра помага на пациентите побро да се опорават!

30 март, 20120
Музиката на Френк Синатра помага на пациентите побро да се опорават!

Нежните звуци од музиката на Френк Синатра им помага на пациентите да се опуштат, а во некои слуачи дури и побрзо да оздрават, тврдат научниците, пренесува Дејли Мејл.

Хитовите на Синатра го намалувале стравот кај пациентите кои за време на операциите морале да останат будни. Лесна и класична музика е најчестиот избор на хирурзите и пациентите кои учествувале во истражувањето на Оксфордската болница Џон Редклиф.

Нивото на непријатност кај пациентите се мерело со тоа што им се следело дишењето, а и самите пациенти им давала до знаење на докторите колку се чувствуваат непријатно. Истражувањето покажало дека пациентите изложени  на музика имаат 29% помалку проблеми од другите.

httpv://www.youtube.com/watch?v=OqH7VwpSwBo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/