Пет чекори за совршени нокти

2 февруари, 20121
nokti

Убавите нокти бараат постојана нега. Доколку сакате да имате убави нокти, еве ви пет чекори како да го постигнете тоа:

Хидратизирајте ги ноктите: Хидратацијата ги одржива меки, што е важно за раст и цврстина на ноктите. Масирајте ја кожата околу ноктите со крема еднаш дневно за подобра циркулација.

Исечете ги кутикулите: За вашите нокти да изгледаат визуелно подолги, отстранете ги кутикулите со помош на ножички или грицкалица.

Обликувајте ги ноктите: Изберете добра турпија и обликувајте ги ноктите, најдобро во благо овален облик.

Користете базен лак за нокти: Доколку сакате лакирани нокти, секогаш нанесете базен лак кој содржи протеини, кој ќе им помогне на ноктите да бидат силни и флексибилни. Базниот лак исто така ќе направи вашиот лак да изгледа добро, а ќе ги заштити и негува вашите нокти.

Нанесете два слоја од лакот: Секогаш е најдобро да нанесете два слоја од лакот кој сакате да го носите, а потоа да ги намачкате ноктите со проѕирен лак кој ќе им даде дополнителен сјај.

One comment

  • Доки

    9 мај, 2012 at 11:58

    neznam sosto moite nokti mnogu vrzo se krshat , a od sekade baram soveti kako da mi rastat ubavi i zdravi . Shto da napravam

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma