Пивото и виното содржат големо количество витамини

17 февруари, 20120
ppp

После редица лабараториски анализи е потврдено дека пивото и виното содржат големи количества витамини неопходни за организмот. Како нискоалкохолни пијалоци содржат високи концентрации на антиоксиданси како што е ресвератрол, ксантохумол и други со изјавена антитуморна активност.

Концентрацијата на флавонолите во пивото е повисока од таа кај доматите, јаболките и морковите. Фенолните антиоксиданси од пивото го намалуваат ризикот од диабет, имаат добро влијание на коските, го зголемуваат нивото на добриот холестерол, помагаат во борбата со килограмите.

Витаминот Б1 во пивото е многу повеќе отколку во морковите, лимоните, бананите и јаболкото. Пивото е особено богато со фолна киселина и е природен извор на витамин Б12. Меѓународните анализи се категорични – високата концентрација на овие витамини служи како дополнителна бариера против болестите на срцето.

Експертите тврдат дека одговорна консумација на овие пијалоци ја редуцира веројатноста од редица здравствени проблеми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber