Саркози мртов гладен! Дневно на храна трошел 11.000 евра! :)))

7 февруари, 20120
t2

Францускиот претседател се рафрла со пари дури и во време на голема економска криза, па годишно за лични потреби троши околу 114 милиони евра.

Париз – французите на Саркози трошат повеќе, отколку англичаните на Кралицата.

Францускиот претседател Никола Саркози годишно троши околу 114 милиони евра, од кои само за храна дневно одат 11.000 евра. Пред Елисејската платаима паркирано дури 121 автомобил, чие годишно осигурување чини 120.000 евра, плус околу 330.000 за бензин.

Саркози неодмана за своето расипништво бил критикуван во книгата „Државни пари“ од социјалистот Рене Досијер.

Саркози лета со Ербас А330 чие купување и опрема чини 258 милиони, тој дополнително ги расфрла парите на луксузни патувања .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma