Силата на витамините

28 март, 20120
i

Колку повеќе витамини и минерали има во телото, толку поголема заштита има.

При замор – телото има најголема потреба од витамините А, Ц и Е како и од микроелементите цинк и селен.

При настинка – витаминот Ц ја зголемува активноста на белите крвни зрнца, кои не штитат од вируси и микроби.

За слабеење – без витамините А, Б, Ц, Д и Е стрелката на вагате тешко ќе се помести. Недостатокот на овие витамини ја блокира размената на материи и разградувањето на мастите.

При менструални болки – на организмот му недостасува витамин Ц. Најдобро во комбинација со железо.

При алергии – вистинската причина за појава на алергиите се уште не е позната. Но сигурно е дека колку повеќе витамини и минерали има во телото, толку подобро е заштитено од сите реагенси.

За цврста кожа – витамините А и Е ја затегнуваат кожата, ја зголемуваат еластичноста, ја штитат од штетните надворешни влијанија.

Сува коса без сјај – организмот е беден со витамини А и Е, а му недостига и калциум. Истото се однесува и за ноктите.

Болести на срцето – важна е превентивната заштита и сила на витамините со што се намалува ризикот за цели 50%. Затоа однесувајте се сериозно со ова и не заборавајте да ги вклучите во својата исхрана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma