Смејте се ако нешто ве боли

26 јануари, 20120
z

Неконтролираната и искрена смеа ослободува ендорфин во организмот, што не само предизвикува чуство на еуфорија, но и ја намалува болката, сметаат експерти од Оксфорд.

Тие во експериментот разделиле доброволци во две групи. Едните 15 минути гледале смешни филмови, а другите досадна програма. После тоа се покажало дека луѓето од првата група можат да издржат посилна болка од втората група. За постигнувајње на ваквиот ефект од големо значење e смеењето.

Експертите тврдат дека ако имаме било каков вид болка, и најелементарните комедии ќе ни завршат работа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber