Во Бразил откриен голем град на мравки!

8 февруари, 20120
Во Бразил откриен голем град на мравки!

Тим на истражувачи во Бразил пронајдоа голем подземен град на мравки.

Бројни тунели, а сето тоа направено од мравки, кои подоцна го напуштиле овој град од засега непознати причини.

Тунелите и лавиринтите се протегаат на околу 46 метри квадратни.  Овој град за мравките е исто што и Кинескиот ѕид за луѓето, изјавил еден од истражувачите, додавајќи дека за негова изградба потребен бил неверојатен напор.

httpv://www.youtube.com/watch?v=lFg21x2sj-M

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma