Запознајте го роботот кој прави склекови!

17 април, 20120

Робот кој може да се качува по скали и да прави склекови е најновото чудо на модерната технологија. Произведен е во Америка.

Човеколиката машина, го носи името Петмен и е креиран поради тестирање на облека отпорна на различни хемиски отрови.

За разлика од своите постари браќа, овој робот нема механичка поддршка и нема ограничен опсег на движењата. Се движи слободно: оди, ползи, работи вежби кои симулираат движења при изложување на хемиски отрови.

“Petmen” симулира човечки движења и физиологија, со помош на контрола на температурата, влажноста, потењето, кога тоа би било потребно поради изведувањето на експериментот, велат креаторите на роботот во компанијата “ Boston Dynamics”.

Ова е првиот робот кој освен со висина и тежина, има и слободни движења кој потсетуваат на просечниот човек.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber