Затвореник на фејсбук напишал дека ќе побегне од затвор – и побегнал! :)))

23 јануари, 20120
h7m78

Управителите на затворот Рон Бервик од Тасманија, веројатно црвенеат од срам бидејќи двајца затвореници Кајл Лесли и Џејмс Семпсон побегнале од затворската ќелија, набргу откако еден од нив на фејсбук профилот напишал дека ќе побегне од затвор.

Од затворот незнаат како побегнале затворениците, а се претпоставува дека Кајл го прошверцувал неговиот мобилен телефон и така успеал да се конектира на интернет, или пак дека некој од надвор го користел неговиот профил.

Двајцата затвореници во затвор биле околу 2 години. Џејмс бил осуден за кражба, додека Кајл за нанесување тешки телесни повреди.

Управникот на затворот Грег Патриџ истакнал дека службите го забележале нивното исчезнување за време на редновниот преглед низ ќелиите околи 18:45 часот. Сега истрагата треба да објасни како успеале да избегаат од затвор овие двајца затвореници.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma