“404 error“ – Најкористениот збор на интернет во 2013 година

13 ноември, 20130
3

Најчесто користениот  збор на англиски јазик оваа година е “404 error“ или универзален код за грешка при пребарување содржини на интернет, објавила агенцијата “Global Language Monitor“.

Грешка 404 претставува глобална главоболка. Покрај резултатите за најкористени зборови Global Language Monitor ги објавиле и резултатите за најкористени имиња и фрази кои најчесто се користеле во 2013 година. На прво место е Папата Фрањо, а веднаш зад него е планот за здравствена заштита на Барак Обама.

После нив најкористен збор е НСА, скратеница за Амариканската Национална Безбедносна агенција поради шпиунската афера која го потресе целиот свет. На четврто место е нивниот најголем протагонист, одметнатиот соработник Едвард Сноуден. На петто место е Кејт Мидлтон.

Foto: AP/Tanjug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit