Дали стресот навистина може да не убие? (видео)

6 ноември, 20130
23

Верувале или не, нашиот организам на секојдневните проблеми реагира подеднакво како организмот на нашиот пештерски предок кој ловел крволочни ѕверови. Се забрзува пулсот, зениците се шират, срцето пумпа појако, низ вените ни течат штетни хормони, мозокот е во состојба на узбуна…

Сите наши системи се трошат и се максимално напрегнати, а за жал, точно е тоа дека сме под поголем ризик од смрт. Во овој анимиран филм детално е објаснато како нашите тела се справуваат со стресот, но и кој е најдобриот начин да се заштитиме од него.

httpv://www.youtube.com/watch?v=vzrjEP5MOT4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit