Големиот Кањон: Гордоста на Аризона

18 ноември, 20130
33

Големиот Кањон на реката Колорадо во Северозападна Аризона, САД е едно од најголемите природни чуда на планетата. Тој е еден од најдлабоките кањони во светот, каде на некои места височината достигнува до 1800 метра. Долг е 446 километри и е широк околу 29 километри.

Во продолжение на две милиарди години реката си правела пат низ карпите и со помош на ерозија ја создала оваа застрашувачка и величенствена провалија, со која денес се гордее секој американец. Оние кои имале шанса во живо да го видат овој природен феномен, останале без зборови пред силата на оваа фасцинантна природна убавина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit