Мислите дека е корисно, но не е!

13 јануари, 20130
korisno

Познатите правила за добро здравје и долг живот можат да се покажат изненадувачки нездрави.

Некои навики кои одлучуваме да следиме, имаат сосема спротивен oд очекуваниот ефект. Еве 8 од нив:

Редовното дезинфицирање на раце

Неодамнешна студија на универзитетот “Сан Диего” во Калифорнија, САД, покажа дека поголемиот дел од создадените препарати за таа цел содржат опасно соединение трихлозан. Тоа може да направи телото резистентно на некои антибиотици. Се содржи уште и во дел од антибактериските сапуни на пазарот.

За да се заштитите од сличен ризик, најдобро користете обичен сапун и вода. А за случаите во кои немате пристап до такви најдобро е си купите средство за  дезинфекција со најмалку 60% алкохол – тој ќе убие 90% од бактериите со кои сте имале контакт.

Експериментирањето со козметика за нега на кожата

Под влијание на големите ветувања во телевизиските реклами на различни нови производи, жените често експериментираат со нови и нови производи. Дерматолог од Њујорк д-р Џоди Ливајн сепак советува, штом најдете соодветна козметика за вашата кожа, да се придржувате кон неа.

Причината е дека честата промена на производи може да ја направи вашата кожа премногу чувствителна и да предизвика хронично дерматолошка болест, карактеристична со црвенило на кожата, проширени крвни садови, оток или појава на мозолчиња.

Често носење влечки во лето

Практичноста е многу погрешен концепт, бидејќи нестабилните ѓонови, прикачени на стапалата само со ременче, може да предизвикаат суптилни повреди. Недостатокот на поддршка може да доведе до болки во зглобовите, кои се натоварени со целата тежина на вашето тело.

Миењето на заби после секој оброк

Според њујоршките стоматолози оваа на прв поглед полезна навика всушност може да ги оштети вашите заби, наместо да ги заштити. Тоа е затоа што после јадење храната може да остави наслаги од киселина на непцата, која ќе ги ослабне. Механичката обработка со четка е последното што им е потребно, додека е во ослабнато ниво.

За да се спречи влијанието на храната, подобро после секој оброк да плакнете уста со вода. А миењето на заби да остане за наутро и навечер, како што ги учиме децата да прават.

Правењето само на кардио вежби за време на тренингот

Кардио тренингот обично е корисен – без разлика дали ги правите во фитнес сала или надвор. Ако фитнес програмата сепак се состои само од такви вежби, вашето тело ќе се навикне со овој тип оптоварување и постепено ќе почне да гори се помалку масти. Задолжително комбинирајте различни вежби за издржливост и маса. Консултирајте се со фитнес инструктор за целта.

Пиење само флаширана вода

Најверојатно консумирајќи само вода од шишиња и избегнувајќи ја оваа од чешма, си мислите дека го заштитувате организмот од различни штетни материи. Преработена вода сепак е сиромашна на актинидфлуориди што води до создавање на кариес на забите.

Чистење на домот со антибактериски средства

Научниците докажале дека предметните антибактериски препарати можат да содржат штетни хемикалии. Т.н. амониевите соединенија пример може да доведат до астма. Најопасно соединение сепак е 2-бутоксиетанол, што може да доведе до развој на карцином.

И бидејќи тоа не се точно супстанците што производителите сакаат да препишуваат на етикетите на своите производи, вие тешко може да бидете сигурни дека избраниот препарат е безбеден. Затоа најдобро е да им верувате на конвенционалните производи за чистење или на “Бабини рецепти”, вклучувајќи најчесто вода, сода бикарбона и оцет.

Честото прифаќање на додатоци во исхраната

Кога станува збор за “витамини и минерали”, повеќе е подобро. Барем така сметаме обично. Но, тоа не е секогаш точно, открива Кристин Розенблум, почесен професор на американски универзитет на Џорџија. “Луѓето често донесуваат диететски додатоци, без реално да сфаќаат што точно консумираат или дали навистина треба од нив”, објаснува таа.

Проблемот е што во овие денови на пазарот е преплавен со неквалитетни храна и многу често нашиот организам страда од недостаток на клучни материи. Промискуитетното прифаќање на адитиви, сепак не е решение. Во најдобар случај, вели проф. Розенблум, ако вашето тело веќе има доволно од супстанците што дополнително сте ги обезбедиле, нема да ви помогнат.

Можно е, сепак и полошо сценарио. Кај бремените жени прекумерната доза на витамин А може да е токсична за фетусот; Зголемено количество од витамин Ц води до гастоентерологичен дистрес и штети на болните од дијабетес, премногу  витамин Б6, можеме да добиеме нервозно оштетување.

Затоа, и покрај ризиците најдобра опција за вас е да ги прифаќате сите корисни материи од храната што ја конзумирате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit