Мистериозно животно:Снимено митско чудовиште од дното на океанот

13 јануари, 20130
mitsko zivotno

По 100 мисии и 400-тини часа поминати под вода, тричлената екипа научници од Националниот природно-научен музеј од Токио во соработка со јапонската државна телевизија и каналот Дискавери, успеа да го сними митското чудовиште – џиновска лигња во нејзиното природно опкружување.

Еден од научниците изјавил дека чувствувал голема возбуда кога го видел огромното морско суштество со должина три метри.

img

Лигњата, чие латинско име е Arhiteuthis, е откриена на 15 колометри од островот Чичи на северот на Пацификот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber