Осудил на смрт 4000 души: Туџман намерно ги жртвувал цивилите во Вуковар!

19 ноември, 20130
25

Бившиот претседател на Хрватска, Фрањо Туџман свесно жртвувал околу 4000 цивили во Вуковар за време на конфликтот помеѓу војската на Хрватска и тогашната ЈНА, за време на војните на подрачјето на бивша Југославија.

Началникот на одбраната на Вуковар, Миле Дедаковиќ ги снимил сите разговори со Загреб во тој период. Тој деновите пред падот на Вуковар од претседателот на Хрватска побарал хитна евакуација на цивилите, а според снимките кои биле објавени, не добил разбирање, ни пак загриженост од Туџман.

“Јас би ве потсетил дека таму има 2000 деца. Што да правиме со тие деца? – прашал Дедаковиќ.

Од другата страна следел одговор:

“Ајде, ајде, вие работете го своето, јас имам сега обврски. Не доаѓа во предвид никакво извлекување “ – му одговорил Туџман.

Од друга страна, Мирослав Туџман тврди дека овој разговор се однесувал на нешто друго, а не за децата од Вуковар.

Printskrin:YouTube/ostv031

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit