Потресна исповед: Синот и починал на раце, бидејќи брзата помош задоцнила!

18 јануари, 20130
дете

Десет годишно момче кое боледувало од астма, починало во рацете на мајката, бидејќи на брзата помош пристигнала половина час подоцна.

Џеј Стренд (10) и починал на раце на неговата мајка за време на напад на астма. Неговата мајка, Дона Хелвел повикала брза помош, но лекарите дошле дури по половина час.

Мајката, на која поради болест и било отстранет еден бел дроб, безуспешно се обидувала да му помогне на синот кој се гушел.

„Излезе од тоалетот и бараше да му го дадам инхалаторот. Потоа ми кажа дека умира и падна на земја“, вели Дона.

таа вели дека тој требало за неколку недели да го посети докторот за да се утврди поради што му се влошила астмата. Таа смета дека синот би и бил жив ако лекарите го прегледале порано и ако брзата помош дошла веднаш по повикот.

Дона  неколку пати се јавила во брзата помош, која стигнала по половина час и само констатирале смрт.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber