Во Москва има повеќе милјардери одколку во Њујорк

2 март, 20130
1

Москва е град со најмногу милјардери. Во престолнината на Русија живеат дури 76 луѓе со капитал поголем од една милјарда американски долари и со тоа го превзема водството на Њујорк каде живеат 70 милјардери.

Сепак во оваа трка кинезите се сериозна конкуренција. Во Хонг Конг живеат 54 милјардери, а од Пекинг со 40 милјардери изгуби Лондон со само 40 богаташи. Помеѓу првите десет се уште два кинески града, Шангај со 24 и Шенжен со 22 милјардери.

Според податоците на рускиот лист РБК најмногу милјардери и понатака има во САД – вкупно 409. Со богатство поголемо од милјарда долари има 317 кинези, а на трета позиција се русите меѓу кои има 137 милјардери.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber