Водородот наскоро ќе биде нов извор на енергија

11 декември, 20130
3

Научниците од Франција откриле нов хемиски рецепт со помош на кој се произведуваат огрмни количини водород на најбрз начин до сега. Благодарение на ова откритие водородот во следните неколку децении ќе биде нов извор на енергија.

После 24 часа состојките кои постојано биле под висок притисок еднаков на притисокот на дното на океанот после хемиската реакција се ослободиле Н2 молекули, односно водовод.

За големо изненадување, експериментот покажал дека сега Н2 може да се произведува 50 пати побрзо отколку со претходните методи.

Ова откритие отвара нов хоризонт и се смета дека наскоро водородот ќе биде основен извор на енергија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit