Еве како ќе дознаете дали го прислушкуваат вашиот мобилен телефон

6 октомври, 20140
3
Велат дека не е комплицирано да се прислушува нечиј телефон. Еден од веројатните индикатори дека ве прислушкуваат е состојбата на батеријата на телефонот.

Проверете дали батеријата е топла и во време кога телефонот не е во употреба – ако е топла, тоа значи дека се уште се користи апаратот. Имајте на ум дека топлината се јавува единствено кога телефонот се користи (или веднаш по полнењето)

Ако морате да го полните вашиот телефон почесто од вообичаено, тоа е уште еден знак на потенцијална закана.

Ако не сте го користеле уредот почесто од вообичаеното, а сепак побрзо се празни, тогаш вашиот телефон е користен од некој без ваше знаење. Кога телефонот е прислушкуван, батеријата се троши многу побрзо.

Неодамна, неколку вируси бесплатно хараат низ андроидите.

Благодарение на нив, оној чиј телефон е ”заразен„ додека зборува е се во ред, но кога ќе ја спушти слушалката, неговиот соговорник уште 10 секунди може да слушне што се случува околу ”заразениот” телефон.

Кога ќе го исклучите телефонот и ќе забележите одложување на исклучувањето, подолго светење на светлото или едноставно телефонот одбива да се исклучи, тоа е знак дека можно е да сте прислушкувани.

Атипично однесување на телефонот е секогаш предупредување иако опишаните проблемите можат да бидат предизвикани и од проблеми со хардверот или софтверот на телефонот.

Дали ви се случило позадинското светло на телефонот одеднаш само да се вклучи, или некоја апликација сама да се инсталира?

Чудното однесување може да биде знак и на други уреди во близина на телефонот – но секогаш ваквото однесување покажува некој вид на мешање во преносот, без разлика дали е предизвикано од прислушкување или пак некој апарат во околината кои му пречи.

Кога зборуваме, на телефон може да слушаме секакви звуци: нешто како ехо, електрично празнење, кликнување, како на вртење на телефон или стискање на типки…

Сепак, ова не мора да значи дека сте жртва на “шпиони” – можеби другата страна со која зборувате е во градскиот сообраќај, каде што се’ слуша сешто, или пак има лоша конекција – но доколку истото се повторува каде и да се наоѓа другата страна со која зборувате – тоа треба да ве алармира.

Велат дека постои едноставен начин да дознаеш дали си хакиран. Односно ако се впише следново * # 06 # на телефонот.

На екранот ќе се покаже мулти-код, но треба да се запаметат само последните три бројки.

Потоа во поставките на телефонот видете кој број е напишан во колоната IMEI. Ако последната цифра е иста како и во претходниот код кој сте го добиле со впишување на шифрата, очигледно, тоа значи дека не сте биле прислушкувани.

Но ако броевите се разликуваат, теоријата вели – вие сте “во процесот“.

Дали е ова вистина истражувал и тимот на Проверено – до кои сознанија дошле погледнете во видеото.

https://www.youtube.com/watch?v=jNj6QQtX6Wg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş