Еве зошто не треба спиете со мобилниот покрај главата

25 декември, 20140
6

Пет девојчиња од едно училиште во Данска извеле многу интересен експеримент, кој привлече огромно внимание ширум светот, а сликите кои ги поставија на интернет предизвикаа бурни реакции на многуте истражувачи, биолози и експерти за зрачење од Англија, Холандија и Шведска.

Експериментот се состоел во тоа што било набљудувано како се развива семето на две идентични билки во две простории со идентична положба кон сонцето, налевани со еднаква количина вода и со иста температура.
Во една просторија е ставен рутер за безжичен интернет кој емитува зрачење како и обичниот мобилен телефон, а во другата просторија немало ништо.По 12 дена, семето покрај безжичниот рутер воопшто не пораснало, а некои билки дури и мутирале.
Билките настанати од просторијата без зрачење нормално напредувале и биле потполно здрави.Младите истражувачи всушност сакале да го свртат вниманието на тоа како мобилниот телефон кој повеќето од нас го држат покрај креветот во близина на главата, влијае на сонот и концентрацијата.

https://www.youtube.com/watch?v=gjRK90vMX58

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş