Фотографија која го шокираше светот

8 септември, 20140
15

Оваа фотографија направена по Втората светска војна во Брисел, прикажува мало детенце затворено во кафез…

zookids

Тогаш во Брисел имало т.н. „Човечка зоолошка градина“.

Тоа било место каде „цивилизираните“ Белгијци, ги држеле црномурестите деца од африканските земји, но и од други делови од светот, оргадени и во кафези.

Тие ги носеле своите бели деца да видат „примероци“ од „пониската раса“.

На фотографијата е една „фина“ госпоѓа, која му дава колаче на „експонатот“, додека останатите цивилизирани Европејци со воодушевување го гледаат тоа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş