Кликнете на овој линк на Гугл и гледајте што се случува… Ќе се шокирате!

24 ноември, 20140
2

Дали сакате да знаете што Гугл знае за вас? Ви пренесуваме 6 линкови со чија помош ќе откриете некои податоци кои Гугл ги знае за вас.

 

1. Дознајте како ве гледа Гугл

Гугл се обидува да создаде ваш профил и притоа да одреди колку години имате, кој е вашиот пол, вашите интереси… Гугл ги користи овие податоци како би ви прикажал релевантни реклами. Овде може да проверите како ве гледа Гугл:

http://www.google.com/ads/preferences/

2. Дознајте ја историјата на вашите локации

Ако користите Андроид, вашиот телефон на Гугл може да му испраќа податоци за локациите каде што се наоѓате, како и за брзината со која се движите. Тука може да ја видите целата историја на вашите локации:

http://maps.google.com/locationhistory

3. Дознајте ја целата историја на вашето пребарување на Гугл

Гугл го чува секое пребарување кое некогаш сте го направиле. Освен тоа, Гугл исто така го забележува секој Гугл оглас кој сте го кликнале. Дневникот со вашите пребарувања на располагање ви е тука:

http://history.google.com

4. Дознајте кои уреди пристапиле на вашиот Гугл акаунт

Ако сте се загрижиле дека некој друг го користи вашиот акаунт, тука можете да пронајдете листа од сите уреди кои пристапиле до вашиот акаунт, нивната IP адреса и приближна локација:

http://security.google.com/settings/security/activity

5. Дознајте кои се` апликации и екстензии пристпуваат до вашите Гугл податоци

Тука може да пронајдете листа од сите апликации кои имаат било како вид пристап до вашите податоци. Може да ја видите точната дозвола која е доделена на некоја апликација:

http://security.google.com/settings/security/permissions

6. Извезете ги сите податоци од Гугл

Гугл ќе ви дозволи да ги извезете сите свои податоци: bookmark ознаки, и-мејлови, контакти, датотеки, информации за профилот, чет, вашите Јутјуб видеа, фотографии и уште многу нешта:

http://www.google.com/takeout

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş