Негативните ефекти на антибиотиците

13 септември, 20140
1

Лечењето инфекции без употреба на антиботици е речиси незамисливо. Но, дали знаете дека антибиотиците кои ги пиете за одредена инфекција, колку што нешто лечат, толку на други делови во вашиот организам им наштетуваат.

edno-lecat-na-drugo-nastetuvaat-6-negativni-efekti-na-antibioticite-01

1. Дебелина

Употребата на антибиотиците го золемува ризикот од здебелување. Епидемиологот д-р Мартин Бласер тврдеи дека колку повеќе антибиотици пиете во детството, толку поголеми се шансите подоцна, во текот на животот може да имате проблем со вишокот на килограми.

2. Астма

Антибиотиците од широкиот спектар може да уништат многу бактерии, вклучувајќи ја и хеликобактери. Но, иако оваа бактерија се наоѓа на врвот од листата на најнепожелни, сепак, има некои изненадувачки предности. Најважно е дека го намалува имунитетот и за 30 отсто ги намалува шансите да добиете астма.

3. Желудочни киселини

Поради својот состав, но и поради елиминирањето на хеликобактери, антибиотиците може да предизвикаат киселини во желудникот.

edno-lecat-na-drugo-nastetuvaat-6-negativni-efekti-na-antibioticite-1

4. Дијабетес

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои од детството земаат антибиотици имаат поголеми шанси да заболат од дијабетес. Имено, антибиотиците ги убиваат корисните бактерии во цревата и така го нарушуваат развојот на имунитетниот систем. Како резултат на тоа, имуниот систем по грешка го напаѓа панкреасот, што доведува додијабетес тип 1.

5. Инфламаторни цревни болести

Ова заболување може да биде многу непријатно. Некои дански истражувачи откриле дека децата кои боледуваат од инфламаторна болест на цревата, како мали пиеле многу антибиотици.

6. Отпорност

Честата употреба на антибиотици може да предизвика отпорност на истите, но и инфекции кои се отпорни на сите лекови од оваа група. Затоа, бидете внимателни и умерени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş