Погледнете како водата едноставно и’ пркоси на гравитацијата

29 октомври, 20140
Погледнете како водата едноставно и’ пркоси на гравитацијата
Се’ што ви е потребно за овој едноставен експеримент е чаша, марамче, чинија и секако, вода. Резултатите ќе ве воодушеват!

Овој експеримент може да го направите и самите во вашиот дом, а резултатот дефинитивно ќе ве остави без здив. Доволно е да подготвите една чаша за вино, едно марамче, празна чинија и секако, вода.

Чашата прекријте ја со марамчето, а потоа “набијте” го марамчето внатре во самата чаша. Потоа, сипете вода во чашата и наполнете ја до три четвртини. После тоа, затегнете го марамчето и свртете ја чашата наопаку.

Ќе видите дека водата нема да истече, туку едноставно, ќе му се спротивстави на законот за гравитација.

Погледнете и пробајте сами:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş