Поучна приказна: Се грижите ли за тоа што другите мислат за вас?

24 ноември, 20140
6

Откако ќе го прочитате ова, повеќе нема да имате ист став.

Еднаш, еден учител бил целосно незаитересиран за тоа што луѓето мислат за него.

Љубопитните ученици го прашале како го достигнал тој степен на внатрешна слобода.

Учителот се насмевнал и рекол:

„До својата дваесета година не се грижев што мислат луѓето за мене.

По својата дваесета непрекинато се грижев околу тоа што луѓето мислат за мене.

И тогаш еден ден, по својата педесета година сфатив дека тие речиси никогаш не размислувале за мене.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş