Ве мачи желудникот? Ви нудиме два едноставни народни лекови

19 декември, 20140
2

Може да е во прашање лошата и нередовна исхрана, или нешто друго, но, секој од нас повремено ја чувствува таа болка во желудникот, а лекот е толку едноставен што може да го подготвите за пет минути. Навистина се лесни за подготовка. Дознајте како:
Прв рецепт: земете пола литар сок од тиква, додадете две лажички мед и една лажичка јаболков или вински оцет. Од овој сок болката во желудникот ќе престане веднаш.
Втор рецепт: промешајте шест лажички мелена пченка и четири лажички мелен грашок и додадете два литра зовриена вода. Оставете ја течноста да отстои петнаесет минути, процедете ја и чајот е спремен за конзумирање. Одличен е против гастритис и болки во желудникот.

Foto ilustracija: Profimedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş