3-годишно девојче на памет го знае целиот Периоден систем

27 ноември, 20150
3-годишно девојче на памет го знае целиот Периоден систем

Се сеќавате колку тешко ни беше да запомниме која буква од латиницата одговара со вистинското име на секој од елементите од Периодниот систем, а камо ли да ги запомниме сите нивни својства и тоа некаде во основно одделение на тринаесет години?

Епа замислете тоа да треба да го правите на три години и тоа без грешка.

Малата Бриел од Калифорнија иако има само три години, веќе е експерт кога станува збор за елементите на Периодниот систем.

Таа ги знае сите елементи и тоа не оние најлесните како што се кислород и водород, туку сложените елементи како што се стронциум, фосфор, тантал и сите нивни најважни својства.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş