7 причини зошто треба да пиете топол напиток од ѓумбир

12 декември, 20150
4

Пробајте го овој вкусен топол пијалак од ѓумбир, кој ќе ви помогне да им се спротиставите на врнежливите денови. 

За што се е добар чајот од ѓумбир?

 • Го зајакнува телото и имунитетот
 • Го забрзува опоравувањето кога сте болни
 • Ја смирува мачнината и немирот во желудникот
 • Благопријатно делува на нервниот систем
 • Ја поттикнува работата на цревата, и ја смирува надуеноста
 • Ја поттикнува циркулацијата
 • Ќе ве стопли подобро од кое било ќебенце.

Состојки

 • Парче свеж ѓумбир
 • 1 литар вода
 • неколку лажици мед
 • 1 лимон

Начин на подготовка

Излупете го коренот на ѓумбир и исечкајте на тенки кришки. Ставете го ѓумбирот во сад за варење и прелијте го со вода, а потоа оставете го овој ароматичен корен да се вари на умерена температура барем 15 до 20 минути. Потоа тргнете го од оган, и оставете го отстои барем 5 минути. Исцедете го ѓумбирот од течноста, а потоа засладете со мед по желба, и додадете лимон по желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber