Џихадистите ја сакаат половина Африка, Шпанија, цел Балкан, Блискиот исток, делови од Русија и Кина

14 јануари, 20150
6
Исламската држава, најпознатата терористичка организација во светот, објавила нова мапа од својот иден калифат.
Црниот исламски калифат во кој би владеел строгиот шеријат, опфаќа делови од северна и централна Африка сè до екваторот и дел од Кина. Во границите на калифатот е Блискиот исток, практично до границите на Казахстан и Русија.


Исламската држава го обележала и Крим како своја територија, како и целиот Балкан, добар дел од Унгарија, Австрија и дел од Алпите. Во црно е обвиена и цела Шпанија, која џихадистите ја нарекуваат Андалус.


Планот е прикажан на картата со јасни граници на териториите кои сунитските терористи и нивниот лидер Абу Бакр Ал Багдади планираат да ги освојат, а во нив влегува и Македонија.

Потсетуваме, главата на Ал Багдади е уценета на 10 милиони долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş