Nissan GT-R Nismo против Corvette ZO6

16 февруари, 20150
Nissan GT-R Nismo против Corvette ZO6
Одлуката е навистина тешка, но само еден може да биде најдобар…

Да ги погледнеме автомобилите од нивната техничка страна. ZO6 има сопствена маса од 1.600kg и е покренат од 6.2 литарски V8 агрегат кој е помогнат од компресор. Оваа комбинација располага со 660 КС и 815Nm вртежен момент, кој преку седмо степениот мануелен менувач се пренесува на задните тркала. Со ZO7 Performance додатокот, Corvette добива нов преден сплитер и крилца, како и троделен заден спојлер. Тестираниот модел е опремен со карбон керамички сопирачки, со што финалната цена на моделот изнесува 105.210 долари.

На другата страна се најде Nissan GT-R Nismo. Во поглед на максималната сила, Јапонецот во овој случај е аутсајдер. Со маса од 1.760kg и помал агрегат со работна зафатнина од 3.8 литри кој произведува 610 КС и 650Nm, разликата е очигледна. Менувачот е шест степен со двојна спојка. GT-R кој при првото појавување беше поим за брз, а притоа автомобил со ниска цена, сега остана само брз автомобил. Цената на тестираната верзија 151.880 долари.

https://www.youtube.com/watch?v=F5F18o8xayA

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş