Седум едноставни начини како да го подобрите психичкото здравје

21 ноември, 20150
21

Дали знаевте дека витаминот Б12 може да ви помогне да се извлечете од депресија? Или дали маслото од лаванда е толку здраво? Ви изнесуваме седум начини како на брзина да го подобрите своето ментално здравје.
1. Одете на свеж воздух.
Иако вежбањето е од голема полза за вашето ментално здравје, шетањето на воздух има уште поголема предност. Студиите потврдуваат дека шетањето помага да се чувствувате повитално и позадоволно.
2. Внесувајте витамин Б 12
Студиите потврдуваат како недостатокот на витаминот Б12 води кон депресија, анксиозност, параноја и останати болести. Јадете храна богата со витамин Б 12.
3. Едноставнни цели
Поставете си цели кои ќе ги исполнувате, а еднаш кога ќе ги исполните, наградете се !
4. Слушајте тивка, музика за опуштање.
Бројните истражувања потврдиле дека слушањето на класична музика го опушта умот и ослободува од анксиозност. Ако не сакате класика, слушајте нешто друго – едноставно и за опуштање.
5. Употребиувајте масло од лаванда.
Ставете на перницата масло од лаванда. Тоа може да влијае на квалитетот на вашиот сон и да ви помогне во вашата борба со несоницата.
6. Потрошете ги парите на друга личност.
”Поблажено е да се дава отколку да се прима”, вели Исус.Истражувањата потврдуваат дека купувањето за некој друг не прави посреќни.
7. Молете се.
Најважното на крајот – бес прекин молете се ( 1 Сол. 5,17). Без оглед низ што поминува, никогаш не смеете да заборавите да се молите. Нека вашиот ден биде исполнет со едноставни реченици со кои ќе одржувате постојана комуникација со Бога. Тој ќе донесе мир во вашиот живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş