Тој го преврте светот наопаку, во буквална смисла на зборот!

12 јануари, 20151
15
Речиси 40 години после неговата смрт неговата популарност и понатаму не опаѓа. Кралот на рок музиката дефинитивно не може толку лесно да се заборави.

Елвис Присли својата кариера ја започна токму со синглот “Heartbreak Hotel” во 1956-тата година, која набрзо после објавувањето стана песна број еден во светот. Токму тој во текот на пеесетите и шеесетите години од 20-тиот век беше најпознатиот музичар на светот.

Зачетникот на рокенролот, остана запомнет по оригиналното пеење и енергичните настапи, но и по својата харизма и атрактивноста која врз жените делуваше со неверојатна моќ.


Ретко кој успеваше врз своите обожаватели да влијае на начин на кој токму тој го правеше тоа. Тој ја измени музичката историја и постави нови стандарди.

Елвис Присли се обиде и на филмското платно со филмот “Love Me Tender”, филм кој најави уште 19 нови филмски улоги на Елвис Присли.

Елвис продаде над 150 милиони плочи, уште пред неговата смрт беше прогласен за легенда и издаде дури 97 плочи.


Пред 38-мата година почина и тоа поради прекумерна употреба на дрога поради што падна во кома кога ја изгуби битката со пороците.

Неговите обожаватели едноставно никогаш не го заборавија.

 

One comment

  • jovanka

    14 јануари, 2015 at 09:19

    nema zaborav za ovaa legenda,no nazalost sto prerano zamina od ovoj svet kade ima primeri kade golemite legendii vo zenitot nasvojata popularnost rano umiraat…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş