Вака ќе изгледа првиот подводен хотел

8 декември, 20150
7

Американскиот завод за патенти и производни марки, неодамна го одобрил патентот за хотелот “Planet Ocean”, првиот подводен хотел во светот.

Како потенцијални локации за изградба на првиот подводен хотел, “Planet Ocean”, се споменуваат Бахамите, Хаваи, Египет и Малезија.

Хотелот технички е класификуван како брод, бидејќи може да се движи во водата користејќи технологија на електромагнетен погон, што значи дека со помош на сопствената енергија може да се заштити од налет на ураган.

Градбата од 12 простории ќе биде изградена осум и пол метри под површината на морето, а се проценува дека на овој објект ќе се потрошат 20 милиони евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş