Внивајте што купувате: Знаете ли што значат налепниците на овошјето?!

30 септември, 20150
14

Дали некогаш сте забележале налепници на овошјето кое го купувате во продавница? Знаете ли што значат?

1. Ако кодот има четири цифри кои почнуваат со броевите 3 или 4, значи дека производот е одгледуван по пат на интензивно земјоделство во втората половина на дваесетиот век, т.е. дека веројатно е можна употреба на вештачки ѓубрива.

2. Ако производот има пет цифри кои почнуваат со бројот 9, значи дека производот е одгледуван на традиционален начин, како во земјоделието се одгледувало со илјадници години, т.е сега го означуваат како да е одгледуван органски, што понатаму значи без пестициди и употреба на ѓубриво.

3. A ако производот има код од пет цифри кои почнуваат со бројот 8, значи дека производот е генетски модифициран.

После ова сигурно ќе внимвате на она што го купувате!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris