Млекото ја враќа силата

28 октомври, 20160
2

После физичка активност и спортување подобро е да се напиете млеко отколку вода, советуваат лекарите.

Деведесет проценти од млекото е сочинето од вода, а скоро еден процент од минерални материи – калциум, магнезиум, калиум, итн.

Со самото тоа, млекото ќе ви ја згаси жедта, но и ќе ја надокнади течноста и електролитите кои сте ги изгубиле со потење.

Освен тоа, млекото содржи од три до четири проценти белковини што лесно се варат, кои ги обновуваат мускулите.

Добро би било после физички напор да испиете две чаши не премногу ладно млеко со ниска содржина на млечни масти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma