Од март во хрватските аптеки ќе се продава канабис!

8 февруари, 20160
20

Од март во хрватските аптеки ќе се продаваат желатински капсули со масло од канабис во доза од по 5 милиграми, според хрватските медиуми цената е сеуште непозната.

Според информациите на медиумите цената ќе биде пониска од оние кои ги продаваат на црниот пазар како на пример месечна доза смола или масло од канабис кои можат да се набават по цена од измеѓу 15.000 и 20.000 куни (од прилика 2.000 и 2.600 евра).

Во аптеките тоа количина ќе биде многу поефтина.

– Цената сеуште не е формирана, сеуште немаме превозни трошкови, а тука е и маржата која на производот ја ставаат аптеките, но одприлика би било околу 1.000 до 1.500 куни за месечна доза. – изјавила Др. Невенка Ковач, директорка на имунолошкиот завод во Хрватска.

Имено во почетокот ќе се увезува помали количини и тоа само масло од канабис во капсули.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş