Магичен пијалок: Стоп за канцерогените клетки

31 јануари, 20170
8

Познато е дека куркумата има силни антивоспалителни својства, а овој корен ги убива канцерогените клетки, лечи депресија, го намалува холестеролот и нуди други придобивки како што е способноста за лекување рак на кожата, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, жолтица, дијареја, болки во стомакот и слично.

Куркумата ја лечи депресијата

Постојат многу начини и лекови кои можете да ги користите за лекување на депресијата, но, користењето каков било вид медикаменти може да има големи несакани ефекти, како што е на пример отежнато дишење, самоубиствени мисли или пак, крвавење во желудникот. Едно големо откритие покажало дека куркумата може да излечи личност со тешка депресија, без притоа да се соочува со какви било несакани ефекти. Куркумата ја лечи депресијата со посебна состојка која се нарекува куркумин, а докажано е дека таа е многу ефикасна.

Како да направите лимонада од куркума

Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а денес ви прикажуваме еден рецепт за четири лица.

Потребни состојки:

60 милилитри ладна вода

2 лажици свежо рендана или куркума во прав

4 лажици 100-процентен јаворов сируп

1 лимон или лимета

сок од еден портокал (по избор)

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во еден сад и промешајте. Потоа послужете го овој пијалак со парчиња лимон.

Придобивки од куркумата

Таа содржи природни состојки што делуваат против воспаленија и вируси, како и антиоксиданси.

Го подига имунитетот кој ја подобрува апсорпцијата на хранливите материи.

Се користи во многу детоксикациски рецепти, бидејќи апсорбира хранливи материи и ги намалува калориите.

Може да се консумира на дневна основа и одговара со секој вид храна.

Не мора да потрошите многу пари, едноставно можете да си го подготвите овој рецепт во вашиот дом.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris