Дедо Мраз остана без снег! Големата паника во Лапонија, ги загрижи сите деца во светот

3 декември, 20180
dedo mraz

Оние кои ќе ја посетат Финска оваа година нема да имаат можност да уживаат во снежната идила, затоа што благодарение на високите температури има многу мала снежна покривка.

Посетата на Лапонија, родното место на Дедо Мраз, е посебно искуство за најмладите.

Оние кои ќе ја посетат Финска оваа година нема да имаат можност да уживаат во снежната идила, затоа што благодарение на високите температури има многу мала снежена покривка.

Ова е разочарувачка информација за оние кои сакаат да патуваат во земјата која е 175 дена во годината покриена со 20 до 30 сантиметри снег почнувајќи од крајот на ноември.

Оваа година селото на Дедо Мраз, Рованиеми, е погодено од топлото време, има премалку снег и затоа постои опасност дека климатските промени ќе го уништат туризмот.

– Првиот снег доаѓа во средината на октомври, а поради временските услови, првиот снег тука се стопи – нагласува метеорологот Вили Сисконен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber