Промените во сексот по 30-тите

28 февруари, 20180
7

Некои луѓа сметаат дека сексот останува ист до длабока старост, но нашето тело е сложен механизам. Додека со телото до средината на 20-тите години управуваат големи количини на хормони, најчестите проблеми на помлада возраст за мажите се предвремена ејакулација, а за жените тешкотијата при постигнување на оргазам. По 30-тата работите се менуваат, а оваа промена не е нужно лоша – само е потребно да се приспособите на неа.

Потребно е подолго време за возбуда и за оргазам

Бидејќи нивото на хормоните во телото е помало, возбудата трае само неколку секунди. Иако сексуалната стимулација доаѓа до мозокот, потребно е најмалку пет до десет минути телото да влезе во состојба на вистинска возбуда.

Почест оргазам

Ова особено се однесува на жените кои често се позадоволни со својот сексуален живот во 30-тите, отколку во 20-тите години. Причината за почести и посилни оргазми е подобро познавање на сопственото тело и поголема самодоверба, која овозможува подобра комуникација со партнерот.

Хормоните влијаат на гениталиите

Влијанието на хормоните, начинот на живот и разни нарушувања поврзани со болеста на тироидната жлезда, замор, депресија и стрс, имаат влијание врз самиот сексуален живот. Всушност, жените во 30-тите години поради нив можат да имаат проблеми со возбудата. Ова може да им се случи и на мажите.

Не толку чест, но позначаен секс

Факт е дека луѓето поретко имаат секс во доцните 30-ти години, но тоа не е ништо лошо. Поради обврски, родителство или хормонални промени тие едноставно немаат доволно време. Сепак, истражувањето покажува дека над 70% од мажите и жените веруваат дека нивниот сексуален живот станува подобар и тие повеќе уживаат, физички и емотивно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris