Борба против целулитот: Овие методи проверено работат!

5 август, 20190
istock_photo_of_woman_squeezing_thigh

Во најголем дел, жените го следат синдромот Калимеро, без разлика дали се прашуваат или гласно: Зошто сè не е во ред со жените? или Зошто имам целулит и висната кожа, а таа нема.

Сепак, сето тоа паѓа во вода кога се соочувате со целулит, што се дефинира како деформитет под кожата изразена како резултат на акумулацијата на маснотиите и токсините, и дека е време да се елиминира.

Психолозите, од друга страна, изјавуваат дека жените честопати дури и негираат присуство на кора од портокал, со коментар: Секоја жена има целулит, особено по триесетгодишна возраст, тоа е совршено нормално!

На овој начин, сликата (под)свесно се формира во главата дека целулитот е доказ за женственост. Она што многумина не го знаат е дека тој влијае врз жени од сите возрасти, така што и слабите жени може да имаат целулит, и дека покрај здравата исхрана и многу вода, неопходно е да се дејствува и поинаку.

Постојат масажи, микроциркулација, естетски третмани, како и препарати за третирање на површината.

Постојат решенија достапни на многу жени кои се практикуваат уште од античко време, иако тие со текот на времето се подобриле и специјализирале.

На прво место е масажа, потоа таканаречен француски туш и ексфолијација.

Кога станува збор за првиот метод, задолжително посетете специјалист, додека другите два се доволни за да се опуштите во вашата када или туш.

Со наизменично испуштање топла и ладна вода од туш, вие ќе ја стимулирате циркулацијата, а обемот на тушот е исто така погоден за нежно кршење на масните грутки под кожата.

Ексфолијацијата е секогаш добра опција, особено ако имате проблем со целулит.

Масажата во комбинација со отстранување на мртвите клетки од површината на кожата е добитна комбинација и одберете ги оние струже што содржат есенцијални масла, морска сол или кафе.

Во дует со целулитот, најчесто одат опуштената кожа на целото тело и вишокот килограми.

Затоа, експертите создадоа различни ефективни третмани, разделени според регионот: VANQUISH, LPG, напредок на телото, електростимулација, радио бранови, прес-терапија, AWT, кои се најуспешни за половината и стомакот, кавитација, мезотерапија, гипс-бермуда.

Ви предлагаме три докажани начини за отстранување на целулитот:

Еден од најуспешните третмани во светот, Напредокот на телото, се заснова на 3 терапии кои вклучуваат механичко дејство (ритмичка масажа на кожата, мускулите и сврзното ткиво), корисна енергија за ултразвук и инфрацрвени зраци што го забрзуваат метаболизмот и го намалуваат целулитот со топлина.

Мезотерапија е инекција на различни коктели, а оние што се администрираат за целулит содржат кофеин, олигоелементи и хијалуронска киселина.

Секоја активна состојка има улога да ја стимулира циркулацијата, да ги разложи масните наслаги, да го регенерира фиброзното ткиво и да го подобри лимфниот проток.

Овој третман не е најнов тренд, но го привлече вниманието на жените низ целиот свет за кратко време затоа што работи брзо и ефикасно!

Тоа се гипс-бермуди кои совршено го поправаат обемот на половината и го решаваат проблемот со акумулираниот целулит.

Третманот е природен, заснован на силикон, магнезиум, бакар, цинк и железо, кои директно влијаат на ослободување на вода и токсини.

Многу естетски лекари ќе ви кажат дека нивниот напор е залуден, освен ако редовно вежбате и не водите сметка за вашата диета.

Клучот за сè е рамнотежата, но и изборот на соодветна храна за вашето тело. Ако забележите дека нешто упорно не ви одговара, исфрлете го од менито.

И имајте на ум дека ригорозната диета при отстранување на целулитот нема да ви помогне многу!

Важно е да се задржи она што го нарекуваме корисно сало на телото, додека диетата ќе влијае на телото да ја исфрли акумулираната вода и штетните материи одговорни за создавање кора од портокал.

Ви препорачуваме да зготвите претежно свежа и не пржена храна, потоа зеленчук и овошје во изобилство и природни сокови, салати, јајца, јогурт, месо, риба и житарки.

За појадок, посилните оброци се секогаш добредојдени, а како што продолжува денот, јадете помалку и полесно. НЕ конзумирајте мрсно месо, благо, грицки, хамбургери, алкохол и газирани пијалоци.

Исто така, интересно е дека кафето како пијалок треба да се избегнува, додека како ексфолирачка состојка е одлично за отстранување на целулитот.

КАКО ДА СЕ ИЗБОРИТЕ ЦЕЛУЛИТОТ?

Многу едноставно, но дефинитивно треба да ја следите здравата исхрана и планот за вежбање.

Овие креми се поделени на оние што загреваат или ладат, а најдобро е кога делуваат на двете нивоа во исто време, бидејќи тоа значи дека активните состојки вршат двојна микроциркулација.

Се препорачува секогаш да користите природни креми засновани на нане, бршлен, костен, дабова кора, бреза и арника, бидејќи овие билки имаат моќ да навлезат во телото однадвор и во исто време да го ослободат од токсини.

Покрај тоа, два комплекси се докажани како ефикасни за овој феномен: Био-облик што измазнува и биоревитализира (содржи витамин Е, кофеин, хијалуронан и гауцин) и Месо-Дрен кој продира длабоко во кожата и дава некаква форма на мезотерапија (содржи костен и портокал).

Со креми како овие, добра е идејата да се користат дермаролери за домашна употреба (игла со должина до 1 мм), кои работат на принципот на микро-обновување на кожата со ролерирање, за промовирање на колаген.

Можете исто така да го отстраните целулитот со препарати базирани на алги и глина, бидејќи тие имаат функција да ги врзат за себе сите штетни материи и да ги елиминираат од телото.

Она што е важно е, секако, да останете постојани во оваа мисија и не очекувате резултати преку ноќ.

За оптимален ефект, треба постојано да вежбате, да ја смените исхраната и да спортувате најмалку месец и половина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber