Дека стресот полека, но сигурно ве убива ќе ви покажат овие работи

20 септември, 20190
GettyImages-965424786-1200x856

Стресот е тивок убиец. Влегува во вашиот живот, создава хаос и го уништува вашето здравје без да дава најмало навестување. Честопати знаеме како да ги отфрлиме знаците на стрес како мали проблеми. Но, симптомите на стрес воопшто не се безопасни. Стресот се развива тивко и се претвора во сериозен здравствен проблем.

Ви носиме неколку знаци на стрес со кои треба да го препознаете и да се справите. Ако ги запоставите малите знаци на стрес, ефектите од стресот ќе бидат огромни со текот на времето. Најдоброто нешто што можете да направите кога се појавуваат знаци на стрес е да пробате релаксирачка терапија како музика, храна, одмор и секс.

1. Чукање на срцето

Стресот доведува до вознемиреност, што може да доведе до хипертензија. Силното чукање на срцето е еден од главните знаци на хипертензија. Ако можете да чуете чукање на срцето, тогаш треба да одите на лекар.

2. Главоболка

Дали некогаш сте слушнале за „главоболка на напнатоста“? Премногу стрес може да создаде потресна и остра главоболка.

3. Крв од носот

Носната крв може да се случи кога вашиот крвен притисок одеднаш се крева, без предупредување. Природниот механизам за одбрана на телото потоа ослободува одредена крв за да го контролира крвниот притисок.

4. Губење на косата

Во модерното време, стресот е една од главните причини за губење на косата. Предвремена ќелавост кај многу луѓе кои сè уште се во своите дваесетти е се позастапена. Сето тоа е заради работниот притисок и стресот.

5. Губење на меморијата

Стресот може да ве направи заборавен. Краткорочното губење на меморијата често се случува кога имате голем работен притисок или имате исклучително стресен живот. Ако вашата меморија почне да ве изневерува, тогаш треба да паузирате и да се опоравите.

6. Претерано потење

Преголемото потење на дланките или стапалата и чувството на топлина се знаци на стрес. Ако се потите изобилно додека седите во климатизирана просторија, треба да го намалите нивото на стрес.

7. Предвремено појавување на сиви влакна

Предвремената седација се јавува како резултат на гените или неподносливиот стрес. Стресот ја прави вашата коса сива на храмовите. Денес, дури и младите во дваесеттите години имаат сива коса.

8. Постојана раздразливост

Ако постојано имате чувство дека треба да се истакнувате пред некого или да ја искористите својата енергија поинаку, тогаш сигурно сте стресни. Да се ​​лутиш понекогаш е добро, но постојаната раздразливост е повеќе од само лутина.

9. Губење имунитет

Дали сте болни секој месец? Ако е така, тоа е затоа што стресот влијае на вашиот имунитет.

10. Стареење

Стресот го забрзува стареењето и ве тера да изгледате постари отколку што навистина сте. Ако почнавте да забележувате предвремени брчки и темни дамки на вашата кожа, тогаш нивото на стрес е многу високо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber