Избегнувајте алкохол и кафе, ако сакате да обезбедите трајно здравје на вашите коски

23 септември, 20190
GettyImages-492150571-1200x801

Правилната исхрана е важна за развој на коските. Секојдневно трошиме многу хранливи материи, но внесуваме и такви што не се добри за нашите коски, како алкохол и кофеин.

За да имате здрави коски, ограничете го внесот на шеќер, сол и фосфорна киселина. Безалкохолните пијалоци се извор на дополнителен шеќер, од кој добиваме само калории. Фосфатите ќе ги најдете во млечни намази и пудинзи.

Ако сакате алкохол, обидете се да се контролирате, бидејќи прекумерните количини алкохол го забрзуваат губењето на густината на коските и ја нарушуваат способноста на организмот да апсорбира калциум. Ако пиете премногу кофеин, проверете дали е опасно за правилен развој на коските.

Зголемете го внесот на калциум. Пијте јогурт, млеко и јадете сирење затоа што се богати со калциум.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber