Каков протест во Риека: Пушеа марихуана „за Хуанитo“

29 јануари, 20190
j

Околу 200 граѓани на Риека минатата вечер се собраа на протестот наречен „Запали за Хуанитo, запали за правда“ организиран од членовите на една алтернативна група.

 Некои од нив запалија „џоинт“ (марихуана) за Хуанитo.

Причината за овој необичен протест е затоа што на Хуанитo Луксетиќ, кој страда од мултиплекс склероза, во петокот му беше потврдена правосилна пресуда од две години затвор поради марихуана.

Хрватскиот претседател Колинд Грабар Китаровиќ истиот ден рече дека ќе го помилува, објави index.hr.

Лукшетиќ е осуден за одгледување на марихуана, која ја користел, како што се бранеше на суд, за да ги намали болките. Протестот беше организиран од страна на организацијата – „Алтернативна агенција за урбана underground програма за реализација за 2020. година“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber