Се роди пијано бебе! Девојчето имало 4 промили алкохол во крвта! Докторите никогаш претходно не виделе ништо слично!

22 април, 20190
bebebbe

Во Универзитетската болница во Клајпеда, во Литванија се роди девојче со 4 промили алкохол.

Мајката на девојчето е 35-годишна жена која за време породувањето била во алкохолизирана состојба.

Според лекарите, состојбата на мајката е стабилна, но не можат да дадат прогноза за состојбата на детето, бидејќи ќе бидат потребни неколку недели организмот на бебето да се прочисти од алкохол.

Како што истакна д-р Наталија Григорјева, таа за првпат се соочува со ваков случај во својата 40-годишна пракса.

– Прекрасно девојче, две и пол килограми, изгледа нормално. Тешко е да се каже што ќе се случи следно – рече таа.

Потсетуваме, дури и кај возрасни, 2.5 промили алкохол во крвта се сериозни, додека 4 промили може да ја отежнат работата на срцето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber